fbpx

2018 Yılında Asgari Ücret Beklentisi

Her sene olduğu gibi bu yılda asgari ücrete yapılacak zamla ilgili beklentiler her kesimden farklı şekilde dile getiriliyor. Asgari Ücret Komisyonu ise bu konuyla ilgili çıkan haber ve söylentileri ilerleyen günlerde açıklayacağı rakamla geride bırakacak.

Asgari ücret nedir?

Asgari ücret, ülkemizde çalışmakta olan işçilere bir aylık sürede verdikleri hizmet karşılığında ödenen ücretin minimum düzeydeki anlamına geliyor. İşçinin yiyecek, giyim, kira, sağlık ve diğer harcamaları gibi ihtiyaçlarını günlük fiyatlar üzerinden en az şekilde karşılamaya yetecek olması da asgari ücretin bir diğer anlamını oluşturuyor.

İşçi kesiminin beklediği asgari ücret

Türkiye’deki yaklaşık 6 milyon kişinin merakla beklediği asgari ücret zammında işçi tarafının beklentileri zammın daha yüksek olmasından yana. Öyle ki Türk-İş yeni asgari ücretin bin 404 liradan, bin 893 liraya yükseltilmesini talep ediyor. Diğer bir işçi sendikası olan DİSK ise bu rakamın 2 bin 300 lira olmasını istiyor.

Asgari ücretin işverene maliyeti

Evli olmayan bir asgari ücretli işçi brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler bu ücretten düştüğünde ise net bin 404 lira 6 kuruş maaş alıyor. Apartman ve sitelerde görev yapanlardan vergi kesintisi yapılmadığı için bu rakam net bin 510 lira 87 kuruş olarak uygulanıyor. Bir işçi için işverene asgari ücretin maliyeti aylık olarak 2 bin 88 lira. Bunun da bin 777 lira’sı brüt ücret, 275 lira’sı SGK primi, 35 lira’sı ise işverene ait işsizlik fonu oluşturuyor.

Asgari ücretin açıklanacağı tarih

Asgari Ücret Tespit komisyonu tarafından belirlenecek olan 2018 yılı ücretleri için son toplantı 29 Aralık 2017 tarihinde yapılacak. 1 Aralık tarihinde çalışmalarına başlayan komisyon, bugüne kadar üç defa toplantı yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında son toplantısını yapmaya hazırlanan komisyonda, yeni yılda milyonlarca işçinin beklediği yeni maaş zamlarının kararı verilecek.