Acil Nakit İçin İhtiyaç Kredisi mi Nakit Avans mı?

Banklar kredi kartı kullanıcılarının acil nakit ihtiyaçlarını gidermeleri için onlara nakit avans imkânı sunmaktadır. Kişiler nakite sıkıştıklarında kredi kartı limitleri tutarında nakit avans çekebilirler. Bunun dışında banklar müşterilerinin nakit ihtiyaçlarını karşılamaları için onlara birde ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Peki acil nakit için ihtiyaç kredisi mi nakit avans mı çekmek daha avantajlı olur bunu size açıklamaya çalışalım.

İhtiyaç kredisi faiz oranları nakit avans faiz oranından daha düşüktür

Nakite ihtiyacınız olduğu zaman bankalardan ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Önceleri kredi çekmek için başvuruda bulunulması ve işlemlerin tamamlanması bir hafta kadar sürse de şimdi bir SMS yolu ile veya mobil bankacılık hizmetleri ile ihtiyaç kredisine başvurulabilmektedir. Hatta bir gün içerisinde başvurunuz değerlendirilip bankadan kredinizi alabilirsiniz. İhtiyaç kredisi faiz oranları oldukça düşüktür. Nakit avansın faiz oranları ise oldukça yüksektir. Nakit avansın borcunu günü geldiğinde ödemezseniz o zaman borcunuza birde gecikme faizi eklenir ve daha fazla ücret ödemek zorunda kalırsınız.

Bunun dışında nakit avansın vadesi en fazla 9 aydır. İhtiyaç kredisi çektiğiniz zaman kendi bütçenize göre uygun bir ödeme planı belirleyerek krediyi geri ödeyebilirsiniz.

Nakit avansı kartınızın limiti kadar çekebilirsiniz

Acil nakit için ihtiyaç kredisi mi nakit avans mı çekmek daha avantajlı diye düşündüğünüz zaman ihtiyacınız olan nakit limitini de düşünerek karar vermelisiniz. Kredi kartından nakit avans çektiğiniz zaman sadece kartınızın limiti kadar nakit avans çekebilirsiniz. Bu durumda da kartınızın limitini kullanmış olup kredi kartınızı uzun bir süre kullanamazsınız. Ama bankadan ihtiyaç kredisi çekerseniz ihtiyacınız olan paranın tamamını çekebilirsiniz. Uygun ödeme planı ile borcunuzu bankaya geri ödeyebilirsiniz.

O halde Acil nakit ihtiyacı için ihtiyaç kredisi mi nakit avans mı diye baktığımız zaman ihtiyaç kredisi her yönden daha avantajlı olmakta. Ama çekeceğiniz miktar oldukça az ise ve kısa sürede geri ödemeyi düşünüyorsanız o zaman nakit avans çekebilirsiniz. Birde kredi sicil notunuz kötü ise bankadan ihtiyaç kredisi çekmeniz biraz zordur. O zaman kredi kartınızı kullanıp nakit avans çekebilir ve acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.