Araç Kredisi Alacağım Ne Yapmam Gerek?

Günümüzdeki en büyük ihtiyaçlardan biri de arabalar. Arabalara ihtiyaç duyan kesim de en çok kalabalık aileler. Kalabalık aileler genel olarak geniş iç hacim ve bagajı olan araçlar tercih etmekte ve bu araçların da fiyatları oldukça yüksektir. Belli bir birikim olmadan almak için tek bir seçenek kalıyor o da araç kredisi.

 

Araç kredisi alırken öncelikle karar verilmesi gereken husus alınacak aracın sıfır mı yoksa ikinci el mi olacağıdır. Her ikisinde de kredi başvurularında değerlemeleri ve kredi seçenekleri farklı olmaktadır. Sıfır araç alacaksanız örneğin Volkswagen Caddy alacak bir kişi sıfır almaya karar verdi ise hem ikinci elden çok daha fazla bir para ödeyecek hem de daha farklı faiz oranı ile geri ödeme yapacaktır. Ayrıca aracını  almaya karar verdiği Volkswagen bayisinin anlaşmalı olduğu bir finansman kuruluşundan daha kolay ve daha avantajlı kredi çekebilme imkanına sahip olabilmektedir. Hatta sıfır faizli kredi alabilme imkanları dahi olabilmektedir. İkinci el araç alırken de artık aynı durumlar söz konusu olabiliyor fakat arada çeşitli vade farklı veya koşullar olabilmektedir.

Araç Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim

Aslında ilk yazacağım madde sadece araç kredisi için değil her ne için imza atıyorsanız hepsi geçerli bir durum, sözleşmeyi dikkatle okuyun.  Sözleşmelerde bazı maddeler sıfır faizle aldığınız kredinin reel faizden daha fazla geri ödeme yapmanıza sebep olabilir. Bu sebeple sözleşmenin tüm maddelerini çok dikkatli okumanızı tavsiye ederiz. Ödeme sırasında ilave bazı masrafların olup olmadığına dikkat edin. Birçok tüketici hayaline bir an önce kavuşabilme adına bu maddeleri dikkat etmeden geçmekte, sonradan canlarını sıkan durumlar olmaktadır. Kredinin vadesine muhakkak iyi belirleyin. Çok kısa vadeler ödeme zorluğu, çok uzun vadeler de ödeme yapma bıkkınlığı yaratabilir. Kısa vade borcu çabuk bitirir daha az faizle hemde ama ödeme gücünüz varsa, uzun vade arabadan soğumaya bile sebep olabilir. Arabanın değişim zamanı geliyor ama hala sizin krediniz devam ederse hiç de hoş olmayacaktır. Bu sebeple ödeyebileceğiniz en yüksek rakam ile en kısa sürede krediyi sonlandırmak daha iyi olacaktır. Kasko poliçe primlerine dikkat edin. Kasko sigortaları sabit bir rakama bağlı değildir. Önceden araştırmanızı tavsiye ederiz.