Asgari Ücretliye Konut Kredisi Veren Bankalar

Asgari ücretle çalışanlar, bankalardan ne kadar kredi çekeceğini her zaman merak etmektedir. Ayrıca asgari ücretliye konut kredisi veren bankalar da son zamanlarda araştırma konusu haline gelmiştir. Öncelikle belirli şartları sağlayan asgari ücretliler, tüm bankalardan konut kredisi kullanabilir. Fakat bu aşamada kredi skoru belirleyici etkendir. Minimum 1500 kredi skoruna sahip olan tüketiciler en uygun faiz oranını belirledikten sonra konut kredisi alabilir. Son olarak konut kredisi için aylık ödenmesi gereken taksit tutarı, asgari ücretlilerde farklıdır. Konuyla ilgili tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Konut kredisi için asgari ücretlilerin aylık ödeyeceği taksit miktarı, maaşın yarısı kadardır. Yani 2020 yılı için 2,324 TL olan asgari ücret, kredi taksiti için aylık 1,162 TL’den daha fazla ödeme yapılmasını engeller. Bankalar bu konuda gerekli hizmetleri sağlayarak konut kredisi imkanlarını sunmaya devam etmektedir. Elbette asgari ücretliler en çok ne kadar konut kredisi çekebilir sorusu da araştırılmaktadır.

2020 yılı için asgari ücretliye konut kredisi veren bankalar üzerinden alınabilecek en yüksek tutarlı kredi 120 ay vade için 80 bin TL’dir. Çünkü 80 bin TL’lik kredinin aylık ödemesi 1,162 TL olacaktır. Bu durum her bankada faiz oranlarına göre farklılık gösterebilir. 60 ay vadeli konut kredileri için ise aylık taksit en çok 1,175 TL olabilir. Toplam maliyete bakıldığında;

  • 120 ay vadeli konut kredisinde en çok 140 bin TL
  • 96 ay vadeli konut kredisinde en çok 110 bin TL
  • 60 ay vadeli kredilerde en çok 70 bin TL’lik geri ödeme söz konusu olacaktır.

2020 En Düşük Konut Kredisi Faiz Oranları Hangi Bankada?

Günümüzde asgari ücretliye konut kredisi veren bankalar araştırılırken tüm bankalardan hizmet alınabileceği unutulmamalıdır. Ancak faiz oranları daima düşük olan bankaların daha çok tercih edildiği bilinmektedir. 2020 yılı için en düşük faiz oranı Yapı Kredi Bankası tarafından yüzde 0,89 olarak sunulmaktadır. Ziraat ve Halkbank’ta bu oran yüzde 0,94, Garanti Bankasında ise yüzde 0,99 olarak paylaşılmıştır. Bankaların konut kredisi faiz oranları dönemsel olarak değiştiği için gerekli araştırmaların yapılmasının ardından başvuruda bulunmak daha mantıklıdır.