Asgari Ücretliye Kredi Veren Bankalar 2020

Asgari ücretliye kredi veren bankalar aslında tüm bankalar olarak sıralanabilir. Fakat asgari ücretlilerin alabileceği kredi miktarı sınırlıdır. Aylık net gelirin yarısı kadar taksit ödemesi gereken asgari ücretlilerin ihtiyaç, taşıt ve konut kredisinde bu kurala uygun olarak hareket etmesi gerekir. Yine bu süreçte vade gün sayısı ile beraber aylık faiz oranlarına da bakılmalıdır.

2020 yılında net asgari ücret 2,324 TL’dir. Bu rakam üzerinden aşağıda paylaşacağımız bilgilerde bir asgari ücretlinin toplamda çekebileceği rakamlar belirtilmektedir. Ancak bankalar bu süreçte kredi skoruna göre hareket eder. Eğer kredi puanınız 1500 ve üzerindeyse sorunsuz olarak hizmet alabilirsiniz. Düşük olması durumunda birtakım teminatlar istenecektir. Son olarak kredi skoru 0 olanların da kefil ya da teminatlı krediden yararlanması mümkündür.

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Alabilir?

Asgari ücretle çalışanlar en az 12 ay, en çok 60 ay vade ile kredi alabilmektedir. Buna göre aylık ödeme süreci de net maaşın yarısı kadar olacaktır. Yani 60 ay vadeli bir kredi için aylık taksit ödemesi en çok 1,211 TL olur ve bu rakam toplamda 50 bin TL’dir. O halde asgari ücretliye kredi veren bankalar bir tüketiciye en fazla 50 bin TL kredi sunabilmektedir.

12 aydan 48 ay vadeye kadar alınabilecek taksit miktarı da değişmektedir. 48 ay vade için 40 bin TL, 36 ay vade için 34 bin TL, 24 ay vade için 24 bin TL ve 12 ay vade için de 12 bin TL’lik krediye başvuru yapılabilir. Bankalar bu aşamada tüketicilerin kredi puanına göre hareket etmektedir.

Asgari Ücretle Kredi Almak için Kredi Puanı En Az Kaç Olmalı?

Asgari ücretli olsun ya da olmasın her tüketici için kredi puanlaması çok önemlidir. Bu aşamada kredi puanı 0 olanlar ipotek ya da kefil kredisi alabilmektedir. Diğer risk grupları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

  • 0-699 arasında kredi kullanma durumu çok düşüktür.
  • 700-1099 arasında kefil ya da ipotek talep edilir.
  • 1100-1499 arasında gelire bağlı kredi alınabilir.
  • 1500 ve üzerinde tüm kredi talepleri onaylanmaktadır.

Sizler de asgari ücretliye kredi veren bankalar üzerinden başvurularınızı yapmadan önce Findeks kredi puanı sorgulama hizmeti aldıktan sonra hizmet talep edebilirsiniz.