ihtiyaç Kredisi | En uygun krediler – 10.000 TL ihtiyaç kredisi

Ek Hesap Nedir?

Ek hesap bankaların hesabınıza tanımladığı bir kredi limitidir.

Tek cümle ile ek hesap tanımının ne olduğunu söylemiş olsak da tam tanımı; vadesiz mevduat hesabınıza banka tarafından tanımlanan ve mevcut paranız tükendiğinde kullanabileceğiniz bir çeşit kredi ürünüdür.

Ek hesap isimleri bankadan bankaya değişebilir. Avans hesap, artı hesap, nakit avans, kredili mevduat hesabı gibi isimlerle anılan ek hesaba halk arasında eksiye düşmek de denir.

Ek hesap paranız bittiği acil durumlarda kurtarıcı olmaktadır. Fakat unutmayın ki geriye öderken faiz ödeyeceğiniz bir paradır bu. Genel olarak ek hesap faizleri günlük işler ve faiz oranı daha düşüktür. Bu sebeple acil durumlarınızda ek hesaptan para çekebilir ve ilk fırsatta geriye faizi ile ödeyebilirsiniz.

Ek hesabın borcunu ödemezsem ne olur?

Ek hesaplardaki limitler bankaların sunduğu en düşük limit rakamlarıdır. Ek hesapların ödenmemesi, geç ödenmesi gibi durumlar kredi notunu doğrudan etkilemektedir. Aynı şekilde düzgün ödemeler, aksama yaşanmaması gibi durumlar da kredi notunu olumlu yönde doğrudan etkilemektedir. Ek hesaplardan çektiğiniz borcun ödenmemesi durumunda kredi kartı ve kredilerde gördüğünüz muamelenin aynısını olmaktadır. Bu sebepten ötürü ek hesaplarınızın ödeyebileceğiniz tutarlarda olduğundan emin olmalısınız. Ek hesapların 90 gün ödeme yapılmaması durumunda yasal takip başlatılmaktadır.

Ek hesaplar ile kullanım yanlışları da çok fazla olmaktadır. Faiz oranı düşük olması sebebi ile bir çok kişi kendisine verilmiş sınırsız haklara sahip bir kredi gibi düşünmektedir. Fakat hiç bir kredi ve kredi kartı ürünü unutmayın ki size sınırsızca para harcama hakkı değildir. Özellikle ilk kez bu ürünü kullananlar bu hataya çok fazla düştüğü görülüyor. Ek hesap limiti her gece 00:00 olduğunda faiz işleyen bir hesap türüdür. Acil durumlarda (yapılması gereken ödemeler, sağlık vb durumlar) kullanılıp ilk fırsatta geri ödeme yaparak kapatılması gereken kredi türüdür. Siz bu limiti her ne kadar fazla borçta tutarsanız çekmek istediğini kredi limiti, artırmak istediğiniz kredi kartınızın limiti de etkilenecektir. Ayrıca kredi puanına olumlu veya olumsuz etki olması daha büyük bir ihtiyaç anında size ya yardımcı olacak yada engel olacaktır. Kredi puanı düşük olanlar için aslında harika bir fırsat olarak da değerlendirilebilir.

Ek hesapların yerine ihtiyaç kredilerini de tercih edebilirsiniz. Her bankanın belli kriterlerde verdiği ihtiyaç kredileri de  bulunmaktadır. www.ihtiyackredisi.org olarak İhtiyaç Kredileri başlığı altında sizler için her bankanın ihtiyaç kredi imkanlarını ve şartlarını yayınlamaktayız.

İlginizi Çekebilir