İhtiyaç Kredisi Neden Onaylanmaz

İhtiyaç Kredisi Neden Onaylanmaz

 

                İhtiyaç kredisinin onaylanmasındaki en büyük etken kredi puanıdır. Kredi puanınız düşük olduğu için onaylanmama durumları için daha önce yayınladığımız Düşen Kredi Puanı İçin Alınması Gereken Tedbirler yazımızı muhakkak okumanızı tavsiye ederiz.

Birçok kişiden kredi kartı borcum yok, ödemelerim düzenli ama neden kredi alamıyorum dediğini duymuşuzdur. Borçlarınızı düzenli ödemeniz sizin kredi alacağınızın garantisini vermez. Bankalar ile ne kadar ve ne düzeyde çalıştığınız da kredi onayında etkilidir. Çok kişi daha önce kredi müracaatı olmadığı hatta banka ile bir işi olmadığını yine de kredisinin onaylanmadığını söyler. Aslında bankalara bu kadar uzak olmak olumlu bir şey değildir. Ödemelerin bankadan yapılmaması, kredi çekilmemesi bankaları çok fazla tercih etmiyor olmanız iyi bir durum değildir. Ödemelerinizde mümkün oldukça bankaları tercih etmeniz iyi olur.

İhtiyaç kredilerinde kredi kartı kullanımının etkisi büyüktür. Eğer kredi kartı kullanıyorsanız bankalar sizin ödeme alışkanlığınızı bilir. Gelir – gider durumunuz hakkında bir fikir sahibidir. Ödemelerinizin düzenli olması kredilerinizin direk onaylanması için etkendir ama düzensiz ödeme ve sürekli sadece asgari tutar ödemeleri direk ret cevabına sebep olur.

Kefalet durumları da ihtiyaç kredisinde etkilidir. Yakınlarınız için kefil olmuşsanız onların da kredileri düzenli yada düzensiz ödemesi sizin kredi puanınızı etki etmektedir. Düzensiz ödemeler sizin ihtiyaç kredilerinizde olumsuz değerlendirilecektir.

Kredi tutarı da direk ret edilme sebebi olmaktadır. Net gelirinizin çok üstünde talep edilen bir kredi tutarı ihtiyaç kredilerinde direk red cevabı alınmasına sebep olmaktadır. Ev, araba, düğün vb ihtiyaçlar için ayrı ayrı krediler bulunmaktadır. İhtiyaç kredileri de genel olarak kişinin özel ihtiyaçları için kullanıldığından net gelirinizin altındaki tutardaki ihtiyaç kredileri değerlendirilmeye alınır. Hiçbir banka geri ödeme planı bütçenizi aşan bir talebe onay verme olasılığı yoktur. Ayrıca aynı anda yada çok yakın bir zaman diliminde çok fazla bankaya yapılan kredi müracaatları da olumsuz puan olarak yansımaktadır.

İhtiyaç kredisini en rahat alacağınız banka en çok çalıştığınız bankadır. Maaş aldığınız bankalar bir adım öndedir ardından faturalarınızı yatırdığınız, kredi kartı sahibi olduğunuz bankalar gelir. Bu sebeple müracaat ederken en aktif olduğunuz bankayı seçmeye özen gösterin. Bir de yapılan en büyük hatalardan biri kredi müracaatından da doldurulan evraklardaki eksik / yanlış bilgilerdir. Bankalara karşı daima net ve şeffaf olun. Bankalar zaten ilk süreç geçtikten sonra sicil araştırması yaparken bütün bilgileri net bir şekilde öğrenip değerlendirecekler. Siz evraklarınızı eksiksiz ve doğru doldurun. Son olarak bir bankaya kredi müracaatında bulunduktan sonra cevabını bekleyip diğer bankalara müracaat etmeniz daha sağlıklıdır.