İhtiyaç Kredisi Nedir?

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir sorusuna genel olarak , temel kavramlar üzerinden cevap vereceğiz. İhtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi nasıl alınır, ihtiyaç kredisi için gereken şartlar nedir gibi genel soruların cevaplarını insanlar internette arama yaparak bulmaya çalışıyorlar. Çünkü bir banka şubesine gidip sırada beklemekten çok daha kolay ve sıkıntısızdır. Ülkemizde yaşayan insanların büyük çoğunluğu içinde yaşadığı ekonomik yapı ve durum gereği ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunuyor veya bulunmayı düşünüyor.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi için başvuran veya başvurmayı düşünen insanların en çok merak ettiği sorular ihtiyaç kredisi nasıl alınır ve ihtiyaç kredisi için gereken şartlar nelerdir oluyor. Öncelikle ihtiyaç kredisi nedir sorusunun cevabını vererek başlayalım. Adı üstünde ihtiyaç kredisi… Belirli bir ihtiyacınızın karşılanması için en az 1000 Türk Lirası en fazla 15. 000 Türk Lirası olmak üzere limitlendirilmiş bankaların kişiye teminatlar, kefiller veya gelir durumuna göre borç ve faiz karşılığı ödeyeceği paraya ihtiyaç kredisi denir. İhtiyaç kredisi nedir sorusuna defaatle başka cevaplar alabilirsiniz ancak genel olarak hepsi aynı anlama gelen tanımlar yapmaktadır.

İhtiyaç kredisi veren banka sayısı oldukça fazladır. Hemen hemen her banka kişinin gelir durumunu ve kredi notunu göz önünde bulundurarak olumlu olması durumunda kişiye kredi kullandırabilir. Kredi kullandıktan sonra size verilen ödeme planına riayet etmeli ve ödemeleri gününde yapmalısınız. Ödemelerinizi aksatmanız veya gününde yapmamanız, kredi notunuzun düşmesine neden olacağı gibi, bir daha ihtiyaç kredisi kullanamama anlamını da gelmektedir.

İhtiyaç kredisi kullanmak için gereken şartlar kısmına değinecek olursak, sigortalı bir işte çalışıyor olmanız yeterli olacaktır. 6 aydan fazla sigortalı olarak çalışıyorsanız ki bu süre bazı bankalarda değişiklik gösterebilmektedir. Kimi banka 3 ay sigortalılık süresi ararken, kimi banka 6 ay, kimi banka 10 ay sigortalılık süresi isteyebiliyor. Bu tamamen bankanın kendi politikaları ile alakalıdır.

Gelirinize göre belirlenmiş ihtiyaç kredisini çekmeden önce kredi notunuzunda yeterli puanda olması gerekir. Kredi Notunuz düşük ise yani kötüyse kredi kullanmanız sıkıntıya düşer. Kredi notunuz yüksekse yani iyise kredi kullanmanız için bir olumsuzlukla karşılaşmanız mümkün değildir.

İhtiyaç kredisi için internette yer alan ihtiyaç kredisi hesaplama araçlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.