İhtiyaç Kredisinde Eş Rızası

İhtiyaç kredisinde eş rızası aranır mı sorusu son günlerde en çok soruların başında gelmektedir. Evli olan vatandaşların kredi çekmek istemesi durumunda akla gelen ilk soru ihtiyaç kredisinde eş rızası gerekir mi oluyor. Eş rızasının hangi durumlarda gerektiği kanunlarımızda, yasalarımızda belirlenmiştir. İhtiyaç kredisi özel bir durum olduğu için kişinin kendisini ilgilendirdiği için eş rızası aranmaz. Başka ve büyük kredi türlerinde eş rızasının arandığı durumlar olmaktadır ancak ihtiyaç kredisinde eş rızası gerekmemektedir.

İhtiyaç Kredisinde Eş Rızası

Evlisiniz ve ihtiyaç kredisi çekmeyi düşünüyorsunuz. Doğal olarak eşinizin kredi çekerken rızasının gerekip gerekmediği sorusu aklınızı kurcalıyor olabilir. Bu sorunun cevabını vermek için hazırladığımız yazımızın faydalı olmasını diliyoruz.

Bazı ülkelerde ihtiyaç kredisinde eş rızası aranmaktadır. Örneğin, İrlanda’da herhagi bir bankadan kredi çekmek isterseniz ve evliyseniz kredinin onaylanması için eşinizin son aşamada gelip bizzat banka memurunun önünde sözleşmeyi imzalaması gerekmektedir. Eğer ihtiyaç kredisi kullanacak kişi bekar ise o halde hayatta olan ebeveynlerden birisi yani anne veya baba gelip rıza göstergesi olan imzayı atması gerekiyor. Eğer anne ve baba hayatta değil ise birinci dereceden hayatta olan akraba kardeş, abi, amca, dayı, hala, teyze gibi akrabaların rıza imzası atması gerekiyor.

Bizim ülkemize bu gibi durumlar söz konusu değildir. İhtiyaç kredisi çekmek isteyen kişinin kredi notu yeterli ve kredi çekmek için gerekli evrakları ibraz edebiliyorsa kredi çekebilir ve bunun için kimseden rıza imzası almak gerekmiyor.

İhtiyaç kredisinde eş rızası olmayan birçok ülke bu duruma fazla takılmıyor çünkü birbirinden evrilen anayasalarda borçlar kişiyi ilgilendirir hükmü geçerli sayılıyor. Aslında bu konuda devletimizin bir yaptırım veya kontrol mekanizması geliştirmesi gerekiyor. Her ne kadar ihtiyaç kredisinde eş rızası gerekmiyor olsa da bu tür durumlarda çekilen krediler ödenmediği takdirde yıkılan yuvalar olarak toplumumuza geri dönmektedir.

Belki de doğru olan ihtiyaç kredisinde eş rızası aramak gerekiyordur. Eşler birbirlerine her koşulda destek olmalıdır. Belki de içinde bulunduğunuz durumu ihtiyaç kredisi ile değil de eşinizin size olan manevi desteği ile atlatmanız mümkün olacaktır.