fbpx

Konut Kredisinin Üstüne Kredi Çekebilir miyim?

Her insan bizlerin de istediğimiz gibi kendi evinin sahibi olmak ve orada yaşamak ister. Geçmiş yıllarda birçok insan kiralardan dolayı şikayet etmektedir. Ancak yapabilecekleri bir şey olmadıkları için yerlerinde kalmak zorundadırlar. Ancak geçtiğimiz yıllardan bu yana bankalar bu konuda insanlara çok fazla yardım etmeye başladı. Hatta bazı bankalar insanlara çok düşük faiz oranları ile gerçekten işlerini görebilecek kadar kredi de veriyor. Sizler de kendinize yeni bir ev almak istiyorsunuz ve gittiniz herhangi bir bankadan evrakları ve gerekli şartları yaptıktan sonra uzun vadeli bir konut kredisi çektiniz. Ancak bu krediyi çektikten sonra devamlı ödemeye başladınız.

Her ay ödemelerinizi düzenli yaptınız ancak bir yerden sonra çok fazla sıkıştınız ve artık bankaya olan borçlarınızı ödeyemiyorsunuz. Ya da o borcunuzu öderken başka bir kredi daha çekmek istiyorsunuz ikisini ödeyecek kadar kazancınız var. O zaman burada devreye gene sizin kredi notunuz giriyor. Bankaların tamamının yaklaşık olarak aynı bir sistemi var. Siz daha önce hiç kredi çekmemiş bir insan iseniz eğer o zaman bankalar sizlere devamlı geliri olan bir insan iseniz kredi verir. Çektiğiniz krediyi devamlı ödediğiniz için bankalar ile herhangi bir problem yaşamazsınız. Ancak bazı bankalarda sizlere kredi çekmeye gittiğiniz zaman kredi notunuzun düşük olduğunu söyler ve kredi vermez.

Bu durum daha önce eğer bir kredi kartı kullandıysanız ve onun borçlarını aksatarak ödemiş iseniz bu sizin kredi notunuzu etkiler ve düşmesine sebep olur. Siz de kredi başvurusu yapmaya gittiğiniz zaman böyle bir sürpriz ile karşılaşırsanız eğer şaşırmayın. Çünkü bu durum her insanın başına gelebilir. Ayrıca günümüzde birçok banka yaptığı kampanyalar doğrultusunda kefilsiz olarak kredi de verebiliyor. Ancak sizi ilk olarak incelemeleri gerekiyor. Daha sonra sizlerin devamlı geliriniz varsa kefilsiz kredi de alabilirsiniz. Bazı bankalar da insanlara aidatsız kredi kartları veriyor. Ve bu kartlara herhangi bir aidat ödemeden sahip oluyorsunuz. Sizler ya da çevrenizde bulunan bir insanın ikinci bir krediyi çekmesi için öncelikle kredi notunun yüksek olması gerekmektedir.

Eğer kredi notunuz düşükse sadece bir bankadan değil diğer bankalardan da kredi alamazsınız. Çünkü bankalar birbirleri ile devamlı iletişim içerisindedir.