fbpx

Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?


Maddi ihtiyaçlarda bankalardan alınan kredilerde, müşteriler bir takım ekstra masraflar öder. Bu masraflardan bir tanesi de dosya masrafıdır. Bankaların önemli bir kısmı müşterilerinden dosya masrafı adı altında ücret almaktaydı fakat Yargıtay verilen karar ile bu ücretlerin tekrar tüketicilere ödenmesi gerektiğine hükmedildi. Söz konusu durum kredi dosya masrafı nasıl geri alınır sorunu gündeme getirmiştir.

Kredi Dosya Masrafı Nasıl Alınır?

Kredi dosya masraflarının alınması mümkündür fakat bunun için uygulanması adımlara özen gösterilmelidir. Eğer özen gösterilmezse dosya masrafı ya geç alınacaktır ya da hiç alınamayacaktır.

Uzmanlar tarafından yapılan önerilerde dosya masrafları için izlenmesi yola başlanmadan önce mutlaka banka ile görülmesi gerekiyor. Bu görüşmede müşteriler çektikleri krediler için ne kadar dosya masrafı ödediklerini resmi bir belge ile öğrenmelidir. Kredi dosya masrafı nasıl geri alınır konusundaki bu husus çok önemlidir ve kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.

Banka ile Görüşme ve Dilekçe Verme

Dosya masrafı için öncelikle bankadaki personellerle görüşülerek ödenmiş olan ücret talep edilmelidir. Bu talep karşısında banka personeli uygun olan bir yol ile ödeneceğini söyler ise daha fazla prosedür ile uğraşmaya gerek kalmayacaktır. Eğer ödenmeyeceğini söyler ise bu defa da mutlaka bir dilekçe ile bu ücret talep edilmelidir.

Dilekçe ile yapılan başvuru için PTT’nin iadeli taahhütlü posta hizmeti kullanılabilir. Böylece bankanın dilekçeyi aldığı resmi olarak kayıtlara geçecektir. Dilekçe ile yapılan başvuruları da bankalar bazen kabul edebiliyor.

Bu yöntemler, müşterilerin prosedür ile uğraşmadan dosya masrafını almaya yarıyor fakat bankaların bazıları bu yolu kabul etmiyor.

Tüketici Hakem Heyeti ve Tüketici Mahkemeleri

Kredi dosya masrafı nasıl geri alınır konusunda yukarıdaki yollar işe yaramaz ise bu defa da kullanıcıların Tüketici Hakem Heyetlerine ya da Tüketici Mahkemelerine gitmesi gerekiyor. İlçelerde bulunun hakem heyetleri 4.570 TL’ye kadar illerde bulunan ise 6.860 TL’ye kadar olan dosyalara bakıyorlar. Eğer dosya masrafları bu seviyede ise valiliklerde ve kaymakamlıklarda bulunan heyetlere başvuru yapılmalıdır. Daha yüksek bir dosya masrafı söz konusu ise bu defa da Tüketici Mahkemelerine başvuru yapılmalıdır.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap