fbpx

Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır?

Günümüzde birçok banka insanlara kredi kartı vermek amacı ile birçok işlem yapmaya başlamıştır. Öte yandan kredi faizi nasıl hesaplanır hakkında da bazı bilgilere ulaşmanız gerekiyor. Kredi kartı sayesinde bankalar kendilerinin duran paralarını da işleterek daha fazla para kazanıyor ve hem de bu sayede bazı insanların da gerçekten paraya ihtiyacı olan insanların da gerçekten ihtiyaçlarını kısa bir süre içerisinde gideriyor ve onlara olan borçlarını ödemek için de çok fazla sıkmıyor.

Bazı insanlar bankalarla çalışmayı normal insanlardan borç almaktan daha güzel buluyor. Çünkü bankalar sizleri normal insanlar gibi sıkmıyor ve paranızı ödemeniz için taksitlendiriyor ayrıca sizlerden hepsini ödemenizi de istemiyor. Hepsini bir anda ödemek yerine taksitli olarak uzun vadede bir borç ödemeniz sizler için daha kolay olacaktır. Ancak bu bankalardan aldığınız borçları ödeyemezseniz kesinlikle sizlerden alınacaktır. Evleriniz, araçlarınız ve daha birçok değerli eşyalarınız sizlerden alınacaktır.

Masrafsız krediler sizlere gerekli olan her türlü nakit ihtiyacınızı karşılamaktadır. Anında ihtiyaç kredisi ile sizler de kısa vadede bankalardan belirli bir miktarda para alabilirsiniz ancak bu yüzden bankalar ile başı çok büyük sıkıntılara giren birçok insan olmuştur. Birçok insan bu aldığı kredileri ödeyememiş ve bankalar ile icralık konuma kadar gelmiştir. Sizler de bu gibi durumlara gelmemek için dikkatli olun. Bankalar ayrıca sizin toplu paralarınıza da faiz veriyor. Bazı bankalar gerçekten hatırı sayılır faizler de veriyor. Sizin de elinizde toplu bir miktarda nakit paranız varsa eğer onu bir bankaya yatırarak ona faiz işletebilirsiniz. Ancak bu işin tabi ki bir birde dini kısmı var. Faiz yemek dinimize göre kesinlikle haram ancak bazı insanlar bu gibi haramları hiç umursamıyor ve yüklü meblağlarda paralarını bankalara yatırarak onun üzerinden gelen yüklü faizi de kendileri yiyor. Bu doğru değil o yenilen paralar haram. Şimdi gelelim kredi hesaplamanın formülüne.

Kredi Nasıl Hesaplanır?

Taksit Tutarı = Kredi Tutarı x Faiz (1+Faiz)Taksit Sayısı / (1+Faiz)Taksit -1

Formülde kullanılan faiz, faizin yüzdesi değildir oranıdır. Örnek olarak faiz oranınız eğer %0.90 ise yani 0,0090 faiz oranını kullanmalısınız. Kredi işi gerçekten çok zor bir iştir ve her insanın yapabileceği bir iş değildir. Bu yüzden dikkatli olmanız gerekmektedir.