Kredi Faizleri Kaç Oldu? Maliye Bakanı’ndan Açıklamalar

Kredi faizleriyle ilgili açıklamalar yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kredi faizleri kaç oldu araştırması yapanlar için oldukça kapsamlı bilgiler paylaşmıştır. Kredi faizlerinin düşeceğini söyleyen ve bu bilginin ardından bankalardaki tüm faiz oranlarının düşmesiyle beraber tüketiciler nakit ihtiyaçlarını gidermeye başlamıştır. Özellikle de konut kredisindeki düşüşler sayesinde binlerce kişinin ev sahibi olmak için bankalara başvuru yaptığı bilinmektedir. Bu kapsamda Vakıfbank ve Ziraat Bankası, yüzde 0,99 faiz oranıyla konut kredisi verdiğini açıklamıştır.

2019 Kredi Faizleri Kaç Oldu?

Bakan Albayrak, kredi faizlerinin yanı sıra bütçe açığında yüzde 3’ün altına düşüleceğini de belirtmiştir. Öte yandan enflasyonda yılı hedefin altında kapatacaklarını dile getiren bakan Albayrak, reform paketinin de sonbahara hazır olacağını dile getirmiştir. Şimdi kredi faizleri kaç oldu sorusuyla ilgili daha detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Bankaların Kredi Faiz Oranları 2019

Tüketiciler ihtiyaç kredisi başta olmak üzere konut ve taşıt kredisinde indirime giden bankalardan hizmet almaya devam etmektedir. Öyle ki en düşük konut kredisi yüzde 0,99 faiz oranıyla sunulurken, ihtiyaç kredisi yüzde 1,49, taşıt kredisi de yüzde 1,43’e kadar gerilemiştir. Geçtiğimiz aylarda yüzde 2 dolaylarında seyreden bu rakamların Ağustos 2019 itibariyle ciddi bir düşüş yaşadığı görülmektedir.

En Düşük İhtiyaç Kredisi Hangi Bankada?

Yüzde 1,49 faiz oranıyla en düşük ihtiyaç kredisi Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından sunulmaktadır. Bu sıralamayı yüzde 1,57 ile İCBC Turkey, yüzde 1,59 ile İNG takip etmektedir. En yüksek faiz oranı ise yüzde 2,30 ile TEB tarafından sunulmaktadır. Ancak CEPTETEB avantajından yararlanarak bu oranın çok daha düşük olduğunu görebilirsiniz.

En Düşük Konut Kredisi Hangi Bankada?

Konut kredisi almak isteyenler ilk olarak Ziraat ve Vakıfbank şubelerini ziyaret etmelidir. Her iki bankadaki faiz oranları yüzde 0,99 olarak belirlenmiştir. Daha sonra Akbank yüzde 1,39 ile üçüncü sıradadır. Ardından gelen Garanti BBVA’da ise yüzde 1,41 faiz oranı söz konusudur. İNG’de bu oran yüzde 1,44 iken, Kuveyt Türk Bankasında yüzde 1,47’dir. Görüldüğü üzere kredi faizleri kaç oldu sorusuyla ilgili olarak genel bir düşüşün yaşandığı ortadadır.

En Düşük Taşıt Kredisi Hangi Bankada?

Yüzde 1,43 ile en düşük taşıt kredisini sunan Ziraat Bankasının ardından yüzde 1,49 ile Vakıfbank gelmektedir. Ayrıca yüzde 1,58 ile İCBC Turkey, yüzde 1,59 ile İNG, yüzde 1,47 ile Garanti ve yüzde 1,93 ile Akbank şubelerine giderek başvuru yapabilirsiniz.