ihtiyaç Kredisi | En uygun krediler – 10.000 TL ihtiyaç kredisi

Kredi Kartı Aidatı Ne Kadar?

İnsanların günlük kullanımda vazgeçilmezleri arasına giren kredi kartları, çok farklı alanlarda kolaylıklar sağlar. Bazen bir ürünün ödemesini daha kolay hale getiren bu kartlar bazen de ödemelerin ertelenmesine neden olur. Fakat kullanıcılar kredi kartı aidatı ne kadar sorusunu cevabını da çok merak ederler.

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Bankalar tarafından sağlanan kredi kartları insanlara farklı kolaylık sağlamasına karşın aidat adı altında alınan kullanım ücretleri vardır. Yıllık kullanım ücretleri sabit olmayıp bankaların politikalarına bağlı olarak değişir. Bu ücreti bazı bankalar tek seferde alırken bazıları ise yılda iki defa ya da daha fazla taksitler halinde kullanıcılardan bunları tahsil etmektedir.

Kredi kartı aidatı, uzun bir süre bankalar ile tüketiciler arasında sorun olmuş ve yüksek mahkeme tarafından verilen karar ile bunların alınmaması gereken ücretler olduğu belirtilmiştir. Daha sonra ise bu konu ile yasal düzenleme yapılmış ve bu aidatlar yasal hale gelmiştir. Böylece kredi kartı aidatı ne kadar sorusu artık yasal hale gelmiştir.

Bankalar Kredi Kartı Aidatını Nasıl Tahsil Eder?

Bankalar, kart başvurusunda bulunan kişilere bu ücret hakkında detaylı bilgi vermek koşulu ile alma hakkına sahip olmuştur. Bu şartı kabul eden kullanıcılardan bu ücret, yine kredi kartları üzerinden alınmaktadır. Bankalar, aidat dönemindeki borçlara aidat ücretini eklemekte ve ekstreyi bu şekilde göndermektedir.

Bazı müşteriler ekstreyi incelediğinde bu miktarları görür ve ödeme yaptığını bilir. Fakat bazı müşteriler, ekstreyi incelemeden ödeme yapar ve kart aidatı ödediğinin farkında bile olmaz. Böyle bir duruma düşmemek için kullanıcıların mutlaka kart ekstrelerini incelemeleri gerekir.

Bankaların Verdiği Kredi Kartlarının Aidatı

Kredi kartı aidatı ne kadar sorusunun net bir cevabı maalesef yoktur. Yukarıda da belirtildiği gibi bu aidatları bankalar kendi içinde belirlemektedir. Yapılan yasal düzenlemeden sonra bankalar kart çeşitliliğini arttırırken bazılarını ücretsiz hale getirdi. Bankalar tarafından ücret talep edilen kartlar ve ücretleri şu şekildedir:

  • Akbank Axess 109 TL
  • QNB Finansbank CardFinans 103 TL
  • Yapı Kredi Worldcard 104 TL
  • Halkbank Paraf 32 TL
  • İş Bankası Maximum 66 TL

Facebook sayfamızı beğenin!

İlginizi Çekebilir