ihtiyaç Kredisi | En uygun krediler – 10.000 TL ihtiyaç kredisi

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Takvim yılı içerisinde 3 kez asgari tutar ödemesi geciktirilen kredi kartı nakit kullanıma kapatılır. Üst üste üç kez asgari ödemesi yapılmayan kredi kartı kullanıma tamamen kapatılır. Kapatılan kredi kartının kullanıma açılması için dönem borcunun tamamının ödenmesi gerekir. Kredi kartı borçları ödenmediği durumda izlenecek süreç, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu kapsamında düzenleniyor. Bu yazımızda sizlere Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? Sorusuna cevap arayacağız.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? Dikkat Edilmelidir

Eğer kredi kartı ödemelerinizde istenmeyen aksaklıklar yaşadıysanız bu durumda, 2018 yılı dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için aylık faiz en fazla %2,34 gecikme faizi uygulanır. Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur yazımıza dönem borcu dışında kalan kısmıyla devam edecek olursak; Dönem borcunun dışında kalan kısmı içinse aylık en fazla %1,84 alış veriş (akdi faiz) uygulanabilir. Kredi kartı borcunun geç ödenmesi durumunda, 2018 yılı için dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için aylık en fazla %2,34 gecikme faizi, dönem borcunun asgari ödeme tutarı dışında kalan kısmı için ise aylık en fazla %1,84 akdi faiz (alışveriş faizi) uygulanabiliyor. Aynı zamanda akdi faiz, kredi kartı nakit çekimlerinde uygulanabilecek en yüksek faiz oranıdır. Akdi ve gecikme faizi her zaman anapara borcu üzerine uygulanabiliyor.

Kredi Kartının Kullanıma Kapatılması

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur sorusuna cevaben, Kredi Kartı Yönetmeliği’nde “Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı; toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına, üst üste üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılır.” ifadesi yer almaktadır. Yani banka üç kez ödenmeyen kartı kullanıma kapatarak kredi kartına bloke uygular. Yasal takip sürecinin başlamasından sonra da kredi kartı veya kredi borcu sebebiyle maaşınızın en fazla 1/4’üne yani %25’ine haciz getirilebilir. Maaşın tamamına haciz getirilmesi durumunda ise ilgili İcra Müdürlüğüne itiraz ederek haciz kaldırma işlemi yapılabilir. Kredi kartı borcunuzun limiti önemli değildir. Az bir miktar borcunuz olsa bile bank yasal süreci devam ettirerek kart sahibi ya da kefili üzerinden haciz işlemlerin başlatabilir.

Facebook sayfamızı beğenin!

İlginizi Çekebilir