ihtiyaç Kredisi | En uygun krediler – 10.000 TL ihtiyaç kredisi

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi Kartı Nasıl Alınır

 

Ülkemizde kredi kartı kullanımı çok yaygın olmasına rağmen bilinçli kullanıcı sayısı aşırı az maalesef. Bu sebeple hiç kredi kartına henüz sahip değilseniz şunu unutmayın ki kredi kartınızda yazan kullanılabilir bakiye sizin 30 gün sonra geri ödeyeceğiniz tutardır. Sınırsızca harcama hissiyatı verse de kredi kartı ekstresi geldiğinde son ödeme tarihi ve ödenecek toplam borç tutarı sizi sıkıntıya sokabilir. 1 Ocak 2014 de değişen mevzuat ile daha bilinçli bir kredi kartı kullanımı amaçlanmıştır. Bu değişiklik taksit sınırlaması ve limit belirleme gibi konular ile kendisini sınırsızca harcamaya kaptıranları mecburen de olsa bir sınırlama getirmiş olmaktadır.

Hiç kredi kartı kullanmamış birisinin ilk defa kredi kartı alabilmesi için en temel kural 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Belgelenebilir düzenli bir gelire yada üniversite öğrencisi olmak gerekmektedir. Üniversite öğrencilerine en alt limitten tanımlama yapılmakta, düzenli geliri olanlara ise maksimum gelirinin 4 katı kadar bir limit tanımlanabilmektedir. Bu gelirin 4 katı kuralı bir kredi kartı için değil alabileceği tüm kredi kartlarının limitlerinin toplamıdır. Örnek vermek gerekirse 1500 TL gelire sahip bir kişi en fazla 6000 TL limitli toplam kredi kartı olabilir.

İlk kez kredi kartı almak için üç seçenek mevcuttur. Birincisi banka şubesinden form doldurarak müracaat etmek , ikincisi internetten müracaat etmek, son seçenek bankanın müşteri hizmetleri ile görüşerek müracaat etmek. Günümüz koşullarında internetten müracaat etmek en kolay yoldur. Bir banka da hesabınız var ve aktif olarak kullanıyorsanız o bankadan yapacağınız müracaat daha kolay kabul edilecektir. Fakat kredi kartı alana kadar bankalarla mesafeli durmuş ve hatta hiç hesabınız yoksa işiniz biraz zorlaşacaktır. Bu durumda adınıza kayıtlı bir fatura örneğin GSM faturası ödemeleri işinize yarayabilir. O da yoksa size ilk tavsiyemiz kredi kartı almak istediğiniz bankada önce bir hesap açtırmanız ve en azından 1-2 ay aktif olarak market, kafe gibi harcamalarınızı cebinizden nakit değil de banka kartınızla yapmanız olacak. Böylece banka sizin aktif olarak para kullanan ve hesabınızın da o bankada olmasını pozitif olarak yorumlayacaktır.

Gelir beyanınız, 18 yaşını doldurmuş olmanız ve herhangi bir mali sicil probleminiz yoksa 15 gün içerisinde kredi kartınız onaylanır ve size ulaşır.

Facebook sayfamızı beğenin!

İlginizi Çekebilir