fbpx

Kredi Kartı Yapılandırma İşlemleri


Kredi kartı borçlarına yapılandırma imkanı getirilirken borçlu kart sahipleri, kredi kartı yapılandırma işlemi için nereye başvurulması gerektiği ile ilgili sorular sormaya devam etmektedir. Kredi kartları borçlarının 60 aylık yapılandırılmasına imkan sağlayan bankacılık mevzuatına değişiklik yapılmasının ardından önce Ziraat Bankası, ardından da diğer kamu bankaları ile özel bankalar, kart borçlarının yapılandırılması için yöntem geliştirmiştir. Bankacılık Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan yönetmelik ile birlikte kredi kartı borçluları, yapılandırma için başvuru yapma imkanına kavuşmuştur. Ancak kredi kartı borcu yapılandırma avantajı sadece yayınlanan yönetmelik doğrultusunda değildir. Tüm kredi artı sahiplerinin ödeyemeyecek duruma geldikleri kredi kartı borçları için bankalarına başvurarak borç yapılandırılması için başvuru yapabilmektedir. Bankalar bu başvuruları geri çevirmemekte, kredi kartı borçlarını makul sürelerle geri ödenebilmesi için çeşitli uygulamaları hayata geçirmektedir.

Kredi Kartı Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borçlarının yapılandırılabilmesi için ilk yapılması gereken, kartın bağlı olduğu bankaya başvurudur. Dilekçe ile ödenemeyecek duruma gelen borçların uygun faiz oranları ile eşit bir şekilde taksitlendirilmesi için banka şubesine müracaat edilmesi gereklidir. Kredi kartı yapılandırma işlemi için başvuru yapılacak tek adres banka şubeleridir. Telefon bankacılığı, internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da SMS üzerinden kredi kartı borcunun yapılandırılması için başvuru yapılması mümkün değildir. Ayrıca borcun banka üzerinden yapılandırılması için takibe düşmemesi önemli bir ayrıntıdır. Takibe düşen kredi kartı borçlarının da yapılandırılması mümkündür. Bunun için bankanın hukuk servisi ile iletişim kurulması, banka avukatı ile görüşülmeli ve takibe düşen borcun eşit şartlarda ödenmesinin talep edilmesi gereklidir. Gerek banka gerekse bankanın avukatı, borcun tahsil edilmemesi olasılığını ortadan kaldırmak için yapılandırma başvurularına olumsuz cevap vermemektedir. Burada önemli olan, borçlunun iyi niyetli olduğunu göstermesidir. Kredi kartı borcu günümüzde gelirin birkaç katı olamayacağı için yapılandırma talepleri olumlu karşılık bulmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi kartı borcunun yapılandırılması genel olarak ihtiyaç kredisi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Özellikle müşterisi olunan bankaya başvurulduğunda kredi kartı yapılandırma işlemi için ihtiyaç kredisi kullanılması mümkündür. Bu durumda kart borcu 36 ay vadeli kredi çekilerek yapılandırılır. Ödenecek taksitler de 36 ay boyunca sabittir. Üstelik bu durumda kredi kartı limiti tamamen açılacağından arzu edildiğinde kartın tekrar kullanılabilmesi mümkündür. Ancak kart borcu yapılandırıldıktan ve kullanılan kredi ödenmeye başlandıktan sonra, mümkünse borç bitene kadar kredi kartının kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde kart borcunun yapılan harcamalarla yeniden yükselmeye başlaması riski doğmaktadır.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap