Kredi Limit Tahsis Ücreti Nedir? İade Edilir mi?

Kredi limit tahsis ücreti nedir sorusu birçok kredi kullanmış ve kullanmakta olan müşterilerin kafasındaki sorudur. Bankalar hizmetleri doğrultusunda kimi zaman müşterilerini ücretlendirmektedir. Müşterilerden alınan ücretlerden biri de kredi limit tahsis ücretidir. Birçok kişinin dosya masrafı olarak nitelendirdiği bu ücret uzun bir süre öncesinde alınan kredinin binde 5 oranını geçmeyecek şekilde yasa çıkartılmıştı. Yürürlüğe giren bu yasa bir süre sonra da Yargıtay kararı ile iptal edildi. İptal edilmesine rağmen birçok banka kredi limit tahsis ücretini farklı isimlerle almaya devam etti.

Tahsis Ücreti Geri Alınır mı?

Kredi alarak kullanmakta olduğunuz bankanız verilen sınırlar doğrultusunda sizlerden daha fazla ücret alıyorsa, Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılabilmektedir. Bankanın müşterileri başvuruyu yapmadan önce birtakım evraklara ve bilgilere sahip olmalı. İlk olarak krediyi çektiklerinde kredi limit tahsis ücreti adı altına alınan masraflar olması gerektiğinden fazlaysa bunu kanıtlayacak bir dekont gereklidir. Bu dekonta sahip değilseniz de bankanız ile görüşerek bu dekonta sahip olabilirsiniz. Bu evraklarla bankanızla görüşme sağlayabilirsiniz, bankanızdan alacağınız ret sonucunda da hakkınızı Tüketici Hakem Heyetinde aramalısınız.               

Kredi Limit Tahsis Ücreti Yasal mıdır?

Kredi limit tahsis ücreti nedir araştırmasında sonra sıklıkla merak edilen bir diğer soru da bankaların müşterilerine sunmuş olduğu hizmetlerle beraber aldığı ücret olan kredi limit tahsis ücreti yasal mıdır sorusudur. Bu soruya ne kadar net bir cevap verilemese de belirtilen oranların dışına kimi zaman çıkılabilmektedir. Bu oranların dışına çıkan ücretler bazen kredi limit tahsis ücreti olarak gözükmese de isim değişikliğiyle karşımıza çıkmakta. Bu yüzden kredi çekme işlemlerinde bankanızın sizlerden almış olduğu ücretlere iyi göz atmalı, karşılaşabilme imkanınız olan fahiş ücretlere dikkat etmelisiniz.

Bu gibi durumlarda ilk olarak bankanızla ile iletişime geçerekten kredi tahsis ücretinin bir kısmını ya da tamamını geri alma imkânınız bulunmaktadır. Şikâyet sitelerinde yerinizi alarak da kredi almış olduğunuz bankaya sesinizi duyurabilirsiniz. Kesilen ücret kredi limit tahsis ücreti olup binde 5 gibi oranı da aşıyorsa, Yargıtay’a başvuruda bulunabilir, hata yapıldığını düşündüğünüz bu konuda, dekontunuzla birlikte dilekçe yazabilirsiniz.