Kredi Notu Düşük Olan İhtiyaç Kredisi Çekebilir mi?

Kredi notu düşük olan ihtiyaç kredisi çekebilir mi sorusuna cevap vermek için bu yazıyı hazırladık.

  • Kredi notu düşük olan ihtiyaç kredisi çekebilir mi?
  • Kredi notu düşük olana ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileridir?
  • Kredi notuna bakmadan ihtiyaç kredisi veren banka var mıdır?
  • Kredi notunu dikkate almadan kredi veren bankalar var mı?

Bu ve buna benzer sorularınızın olduğunu biliyoruz. Bu sorulara cevap vermeden önce kredi notu ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapalım. Kredi notu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin maddi durumunu derecelendirmek için kullanılan bir puanlama yöntemidir. Belki de maddi durumunu derecelendirmek için demek pek doğru olmayabilir. Kişinin bankalarla olan ilişkisini değerlendiren, analiz eden bir puanlama sistemi dersek daha doğru bir tarif yapmış oluruz.

Kredi Notu Düşük Olan İhtiyaç Kredisi Çekebilir mi?

İhtiyaç kredisi çekmek için herhangi bir bankaya ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmanız yeterlidir ancak başvurunuzun olumsuz sonuçlanma ihtimali de vardır. İşte olumsuz sonuçlanmasının nedenlerinden birisi de kredi notunun düşük olmasıdır. İnternette okuyoruz / okudunuz. Kredi notu düşük olana kredi veren bankalar gibi başlıklarda yazılar yayınlanıyor. Demek ki, kredi notu düşük olanların da ihtiyaç kredisi çekme gibi bir durumu var.

İşte kredi notu düşük  olan ihtiyaç kredisi çekebilir mi sorusuna da tam olarak burada cevap vereceğiz. Bazı bankalar kredi notuna bakar ve kredi notu düşük olana kredi vermez. Bazı bankalar da kredi notu düşük olsa bile kredi verme riskini göze alır ve başvuruyu olumlu olarak sonuçlandırabilir. Tabi ki bazı şartları yerine getirdikten sonra…

Kredi notu düşük olana kredi verebilmek için bankalar bazı ekstra şartlar sunabilir. Mesela kefil isteme, teminat isteme gibi şartları yerine getiren kişilere kredi notu düşük olsa da gösterdiği kefil ve teminat karşılığında kredi verebilir. Bir örnek vererek açıklayalım.

İş Bankasına gittiniz ve kredi başvurusunda bulundunuz. Bir süre beklediniz ve kredi başvurunuzun kredi notunuzun düşük olması nedeniyle kredinizin onaylanmadığı bilgisini aldınız. Bu aşamada ikinci seçeneğe başvurabilirsiniz. Tanıdığınız birini kefil gösterebilirsiniz. Yada üzerinize kayıtlı olan bir gayri menkulü teminat göstererek kredinizin onaylanmasını sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde kredi notu düşük olan ihtiyaç kredisi çekebilir mi sorusunu da cevaplamış olduk.