ihtiyaç Kredisi | En uygun krediler – 10.000 TL ihtiyaç kredisi

Plakadan Araç Sorgulama Nedir?

Araçların hasar kayıtları farklı yöntemlerle sorgulanır ve bunlardan birisi de plakadan araç sorgulama işlemidir. Özellikle tramer aracılığı ile sorgulama yapıldığında aracın hasar kaydının tüm detaylarına karşı ulaşmak mümkündür. Tramer’de yapılan sorgulama ile satın alınmak istenen aracın poliçe bilgilerine ulaşılmakta, plaka sorgulama ile aracın önceden ağır ya da hafif hasar alıp almadığı öğrenilebilir. Plakadan araç sorgulanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Kısa bir süre öncesine kadar bir aracın sigorta bilgisine ulaşmak isteyenler Tramer’i kullanarak arzu ettikleri tüm bilgilere ulaşmaktaydı. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin hizmeti olan Tramer’in yanı sıra Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom abonelerinin de SMS ile hasar sorgulama işlemini yapmaları mümkündür. Tüm operatörler için SMS numarası 5664’tür. Her bir sorgulama için 7 TL ücret ödenmektedir. Bu sayede aracın plakasının değişmesi durumunda bile motor ve şasi seri numarası ile hasar geçmişine ulaşmak söz konusudur.

Plakadan Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde araç sorgulama işlemleri e-devlet portalının yanı sıra Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) üzerinden “Tramer” aracılığıyla yapılmaktadır. Ayıca https://www.turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama linkinden de trafik poliçe ve hasar bilgileri sorgulama işlemlerinin yapılması mümkündür. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, plakadan araç sorgulama işleminin çok daha kolay olmasını sağlamak için araç hasar sorgulama işleminin SMS ile de yapılmasına imkan sağlamıştır. SMS ile sorgu işlemi anında sonuçlandırılmaktadır. Bu sayede bir kaza sonrasında karşı tarafın trafik sigortasının olup olmadığını anında öğrenilmesi söz konusudur. Aracın hasar sorgunu 11890 çağrı merkezinden de yapılabilmektedir. Çağrı merkezindeki hasar danışmanlarına aracık plaka numarası ve şasi numarası verilerek başta hasar olmak üzere, değişen parça, kasko bilgileri, trafiğe çıkış tarihi gibi araçla ilgili çok sayıda bilgiye ulaşılabilmektedir.

Online Plakadan Araç Sorgulama

Plaka ile araç hasar kaydı online olarak da yapılabilmektedir. Bunun için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin oluşturduğu sigortam360 internet sitesi ziyaret edilmelidir. İnternet sitesinde sorgulama başına 5 TL hizmet bedeli ödenmektedir. Sigortam360 internet sitesine üye olmadan da giriş yapmak mümkündür. Sigortam360 web sitesindeki her sorgu 5 TL’dir. Soru sayısı arttıkça ödenecek olan meblağın da artacağı unutulmamalıdır. SMS ile plaka sorgulama hizmeti de bir başka seçenektir. SMS ile plakadan araç sorgulama işlemi yapılabilmektedir ancak aracın plakasının değişmesi durumunda hasar bilgilerine ulaşmak zor olabilmektedir. Aracın trafik sigorta poliçe numarası ile sorgulama yapıldığında çok daha kesin sonuçlar elde edilmektedir.

 

Facebook sayfamızı beğenin!

İlginizi Çekebilir