fbpx

Arsa Kredisi Nasıl Alınır?

Günümüzde arsa kredisi veren bankalar, tüketicilere özel imkanlarla hizmet sunmaktadır. Bu kapsamda yatırımlarını arsa olarak değerlendirmek isteyenler 60 ay vadeye kadar kredi olanaklarından faydalanabilmektedir. Bazı bankalarda bu vade oranları 120 aya kadar da artırılabilir. Arsa kredilerinde satın alınacak olan arsanın ekspertiz değerinin en çok %50’si kadar kredi kullanılabilir. Ayrıca bu arsaların belediye sınırları içinde imarlı olması gerekmektedir. Krediye konu olan gayrimenkul üzerine ipotek tesis edildikten sonra kullanılmaya başlanır. Son olarak kredi vadesi boyunca hayat sigortası da yapılmaktadır.

Arsa Kredisi Veren Bankalar

Arsa alım işlemlerinde ipotek karşılığında sunulan bir kredi türü olan arsa kredileri bazı bankalarda 120 ay vadeli olarak verilmektedir. Bu kredilerde satın alınacak arsa ipotek olarak gösterildiği için diğer şartlar banka tarafından paylaşılmaktadır.Buna ek olarak arsa kredisi veren bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • TEB
  • Ziraat Bankası
  • İŞ Bankası
  • Albaraka
  • Şekerbank
  • Vakıfbank
  • Halk Bankası

TEB Bankası sahip olunan evin ipotek gösterilmesi durumunda kredi vermektedir. Ekspertiz değerinin %60’ına kadar sunulan bu kredide 60 ay vade seçeneği bulunmaktadır. Ziraat de aynı şekilde 60 ay vade ile kredi sunmaktadır. Ekspertiz değerinin ise %50’si kadar kredi kullanılabilir. İş Bankası’na baktığımız zaman ise acil satış değerinin %50’sine kadar kredi kullandırılmaktadır. Şekerbank 120 ay vadeye kadar ekspertiz değerinin %45’ine kadar kredi vermektedir. Bu bankada satın alınan arsanın imarlı olmaması durumunda teminat için farklı bir gayrimenkulün ipoteği alınabilmektedir. Son olarak Albaraka bankası da ekspertiz değerinin %100’üne kadar 60 ay vade ile arsa kredilerinden yararlanmanızı sağlamaktadır.

Arsa Kredisi Başvurusu için Gerekli Belgeler

Bu krediden yararlanmak isteyenler öncelikle ehliyet fotokopisi veya nüfus cüzdanıyla yukarıdaki bankalara başvurmalıdır. Ayrıca gelir belgesi, maaş bordrosu gibi belgeler de gereklidir. Serbest meslek sahipleri arsa kredisi almak için son 3 senelik bilançoyu hazırlamalıdır. Ayrıca ticaret sicil gazetesi ve vergi levhası da gerekmektedir. Son olarak ipotek alınacak gayrimenkule ait olan tapu fotokopisi de gerekli belgeler arasındadır.

Arsa kredisi hesaplama işlemlerinde bankalarla görüşmeler yapılmalıdır. Genelde düşük faizli kredi veren bankaların sunduğu bu kredi türünde TEB %2,75’lik faiz oranıyla hizmet vermektedir. Ziraat Bankası %2,06, Şekerbank %2,47, İş Bankası %3,00, Halkbank %2,13, Vakıfbank ise %2,20’lik faiz oranı sunmaktadır. Diğer kredilere göre biraz yüksek olan bu kredinin faiz oranları belirli zamanlarda kampanya dahiline girerek düşebilir. O yüzden bankaları takip etmeli ve güncel bilgilere ulaşmalısınız. Ayrıca sitemizden de detaylı bilgileri takip etmeniz yeterli olacaktır.