Emlakçı Komisyonu Hesaplama

Emlakçıların komisyon oranları belirli yönetmeliklere göre belirlenmektedir. Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikler kapsamında belirlenen emlakçı komisyonu, gayrimenkul satış işlemleri komisyonu olarak da adlandırılır. Satış bedelinin %2’si olarak belirlenen bu oran hem alıcıdan hem de satıcıdan tahsil edilir. Ayrıca yazılı bir anlaşmanın olması halinde toplamda %4 olan bu komisyon alıcı ya da satıcı tarafından da ödenebilmektedir. Ek olarak KDV hesaplama yapılarak bu oran rahatlıkla ortaya çıkarılabilir.

Emlakçılık Komisyonu Yönetmeliği

Emlakçılık komisyonu yönetmeliği ile ilgili 20. maddede gerekli kurallar paylaşılmıştır. Bu maddeye göre alım ve satım işlemlerindeki hizmet bedel oranı, alım ve satıma aracılık sözleşmesinde bulunan satış bedelinin KDV hariç olarak %4’ünden fazla olamaz. Ayrıca kiralama işlemlerinde ise emlakçı komisyonu bedeli, sözleşmede bulunan kira bedelinin KDV hariç olarak farklı bir aylık tutarından fazla olamaz. Son olarak hizmet bedeli, iş sahibiyle alıcı ve satıcı arasında aksi belirtilmedikçe eşit olarak paylaştırılmaktadır.

Yapılacak emlakçı sözleşmesi içinde emlakçının gösterdiği ev, doğrudan sahibinden kralanmaktadır. Ya da satın alınması halinde hizmet bedeli sadece sözleşmede bulunan komisyon üzerinden sunulmaktadır.

Emlakçı Komisyon Sözleşmesi

Herhangi bir gayrimenkul satın alınmak istendiğinde ve bu durum sonucunda emlakçıya başvurulduğunda birtakım sözleşmelerin yapılması gerekmektedir. Bu sözleşmede emlakçının alıcı ve satıcı arasında aracı olduğu hizmetler yer almaktadır. Mevcut sözleşme ayrıca hem alıcıya hem de satıcıya sorumluluk yüklemektedir. Bu yüzden şartlar okunmadan herhangi bir sözleşmeye imza atmak doğru değildir.

Emlakçıya sözleşmede yer alan komisyon tutarının ödenmemesi halinde icra takibi başlatılabilir. Çünkü sözleşmede bu komisyonun ödenmemesi, alıcı ve satıcıları borçlu duruma düşürmektedir. Borç yükümlülüğünü zamanında ödemeyen bireylere yasal takip süreci başlatılacağı için farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Emlakçı komisyonu hesaplama işlemlerinde vereceğimiz örnekler şu şekildedir;

  • 300 bin TL’lik konut için alıcı ve satıcının komisyonu toplamda 14 bin TL
  • 250 bn TL’lik konut için satıcı ve alıcının toplam komisyonu 11,800 TL
  • 150 bin TL değerindeki konutun toplam komisyonu ise 7,080 TL olacaktır.

Alıcıdan ve satıcıdan %2 oranında alınan ve toplamda %4 olan emlakçı komisyonu yasal olarak bu şekilde hesaplanmaktadır. Bazı emlakçılar bu oranı alıcı ve satıcı başına %3 olarak talep edebilir. Fakat bu miktarın yasal bir dayanağı bulunmamaktadır. Ayrıca yapılacak sözleşmenin bu nedenle dikkatli bir şekilde okunması ve komisyon oranlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Sözleşme imzalandıktan sonra söz konusu oranın değişmeyeceği de yönetmelikle bildirilmiştir.