fbpx

Kredi Dosya Masrafı Geri Alınabilir mi?


Bireyler bankalardan kredi talep ettiği zaman birtakım kesintiler ödemek durumundadır. Bu kesintiler alınacak krediye göre genelde kredi izleme masrafı, dosya masrafı, komisyon ve ekspertiz ücreti şeklinde olmaktadır. Bununla birlikte kredi dosya masrafı geri alma süreciyle ilgili pek çok tüketici de bu masrafın nasıl geri alınacağını araştırmaktadır. Çekilecek kredi miktarına göre değişen dosya masrafları ihtiyaç kredileri için 200 TL ile 500 TL arasında olabilmektedir. Konut kredilerinde ise bu rakam 2000 TL’ye kadar çıkabilir.

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma Başvuru Süreci

Kredi başvurusu sırasında bankaların talep ettiği dosya masrafının alınması için bazı yöntemlerin sırasıyla uygulanması gerekmektedir. Öncelikle her kredi için ayrı başvuru yapılmalıdır. Yani tüketici hakem heyetleri için dosya masrafını geri almak isteyenler ile beraber biden fazla bankadan kredi başvurusu yapanlar bu haktan yararlanabilmektedir.

Yapılan her başvuru için ayrı kararın çıktığı unutulmamalıdır. Yani tek bir bankadan birden çok kredi çeken tüketici, her kredi için ayrı ayrı başvuru yapmalıdır. Bu sürecin sonunda kredi dosya masrafı geri alma işlemleri başlayacaktır. Ayrıca tüketici hakem heyetlerinden tüm dosya masrafları için yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Herhangi bir bankadan tek bir kredi başvurusuyla kredi alan tüketiciler yeniden yapılandırma, ipotek ücreti ya da dosya masrafı gibi konulardaki talepleri için tek bir başvuru yapabilmektedir. Bu durum sayesinde tüketici haklarının gözetilmesi amaçlanmaktadır. Başvuru süresinde başvurulacak hakem heyetlerinin il başvuru hakem heyetleri olduğu da unutulmamalıdır.

Kredi Dosya Masrafı Hesaplama

Dosya masrafının iadesi için ilk olarak kredi aldığınız bankadan bu masrafı gösteren belge almanız gerekir. Ayrıntılı bir dekont veya ödeme planı şeklinde olan bu belgeyle beraber dosya masrafı iade dilekçesi doldurarak tüketici hakem heyetlerine gidilmelidir.

Başvuru işlemlerinin tamamlanmasından sonra tüketici hakem heyeti incelemelere başlayacaktır. Genelde 3 ay veya daha fazla sürede tamamlanan incelemenin ardından başvuru sonuçlanacak ve tarafınıza bilgi verilecektir. Bu aşamada bankadan dekont aldığınız için ekstra bir hesaplama yapılmayacağı bilinmelidir. Bankaların neredeyse tamamı dosya masrafını iade etmemekte ısrarlıdır. Ancak icra takip yolu başlatılacağı için bu masraf tüketicilere kısa bir süre içerisinde iade edilmektedir. O halde kredi dosya masrafı geri alma işlemlerinde izlenecek yollar ve sürecin takibi sonucunda artık masraflar geri iade alınabilmektedir. Günümüzdeki birçok avukat da bu konuyla ilgili tüketicilere ücretsiz destek sunmaktadır. Avukatların bu hizmet için tüketicilerden herhangi bir ücret talep etmemesinin nedeni, alacaklarını karşı taraftan tahsil edebilmelerinden dolayıdır.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap