Kredi Taksitimi 1 Ay Ödemezsem Ne Olur?

Kredi alımların ardından banka müşterisi taksitlendirilen borçları ödemesi gereklidir. Kredi taksitimi 1 ay ödemezsem ne olur, geç ödemeler kredi notumu etkiler mi gibi sorular üstüne düşülmesi ve ona göre hareket edilmesi gereken sorulardır. Bu kredi borçlarını geciktirme gibi sorunlarda bankanız sizlerle sık sık iletişime geçmeye de çalışacaktır. Yapacağınız geç ödemeler aynı zamanda bilinmelidir ki kredi notunuzda da değişikliğe gidilmesine neden olacaktır. Gecikmelerin sebebiyet verdiği düşük kredi puanları ilerleyen zamanlarda kredi alım işlemlerinizde sıkıntı çıkaracaktır. Böylece kredi taksiti ödenmezse ne olur sorusu da cevap bulmuş oluyor. Eğer kredi taksitini ödemelerde problem yaşıyorsanız ve problemin de devam edeceğini düşünüyorsanız bankanız ile borç kapatma kredisini kullanabilir, yeni bütçe ve yeni ödeme planlarıyla daha esnek ödemeler yapılarak gecikmeler engellenebilir.

Gecikme Faizi Nedir?

Kredi taksitimi 1 ay ödemezsem ne olur sorusunun bir diğer cevabı da yapmış olduğumuz gecikmelerden dolayı birçok banka tarafından gecikme faizi uygulanmaktadır. Faiz oranlarının bankadan bankaya değişiklik gösterdiği gecikme faizleri kullanmış olduğunuz kredinin faizinin en fazla %30’u olabilmektedir. Bu yüzden kredi alan banka müşterileri de kredi taksitlerini öderken gecikme faizlerinden uzak durmalarını, ödemelerini zamanında yapmalarını önermekteyiz.

Kredi Gecikmesinde Yasal Süreç Nasıl İşler?

İlk taksiti geciktirme gibi bir durumda alacağınız e-postalar, kısa mesajlar ve vermiş olduğunuz diğer iletişim bilgileriniz ile sizlere ulaşarak kredi taksiti gecikmesi hakkında sizleri bilgilendirirler. Yapmış olduğunuz ödeme tam değilse de gecikme olarak sayıldığından banka sizlerle yine iletişim halinde olacaktır. İşlemler sadece bununla sınırlı kalmayıp kredi kayıt bürosuna gönderilen bilgiler doğrultusunda finans kurumları artık yapmış olduğunuz gecikmeleri görebilme imkânına sahip oluyor.

Çoğunlukla da birinci taksitin ardından ikinci taksitin ödenmemesi gibi bir durumda bankaya verdiğiniz adrese ihbarname gelmektedir. İhbarnamede belirtilen süre boyunca gerekli ödeme yapılmalıdır. Ödeme ihbarname gelmesiyle de yapılmıyorsa yasal süreç başlamaktadır. Genellikle bu yasal süreçte bankanın yerine avukatlar sizlerle iletişim sağlıyor ve çoğunlukla da haciz olayları bu süreçte görülmektedir. Detaylı bilgilere ulaşmak için mutlaka bir avukatla görüşme de planlanmalıdır.