Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Kredi çekme konusunda her bankanın farklı işleyişleri mevcuttur. Bununla beraber ne kadar kredi çekebilirim sorusuyla ilgili olarak yine bankaların özelliklerine göre hizmet alınabilir. Aslında tüm bankalar bireylerin gelirine göre kredi imkânı sunar. Ek olarak taksit ödemeleri de gelirin %50’sini geçmeyecek şekilde hizmet alınabilir. Haliyle bankalar arasında karşılaştırma yaparak en yüksek krediyi veren banka ile görüşmelre başlayabilirsiniz.

Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilirim?

Aylık geliri 2000 TL olan bir tüketicinin kredi notunun da yüksek olması halinde farklı vadelerle kredi çekebileceği unutulmamalıdır. Bu kapsamda aylık geri ödemesi 1000 TL olan bir ihtiyaç kredisi için 12 ay vadede 12 bin TL’ye kadar kredi alınabilir. 24 ay vadede 24 bin TL, 36 ay vadede 36 bin TL ve 48 ay vadede 48 bin TL’ye kadar kredi çekme şansı tanınmaktadır. Elbette ana para miktarı üzerinden sunulan bu fiyatlara faiz ve diğer masraflar eklenmemiştir. Bankalar yapılacak başvurularda daha kapsamlı ve detaylı bir şekilde bilgi aktaracaktır.

Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilirim?

Taşıt kredisinde ne kadar kredi çekebilirim sorusunun yanıtı biraz daha farklı olacaktır. Kendine özgü şartları olan taşıt kredilerinde aracın 50 bin TL’ye kadar olan bedelinin %70’i kredi olarak alınabilir. 50 bin TL’den yukarıda olan araç fiyatlarında ise %50 oranında kredilendirme yapılır.

Asgari Ücretle Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Şuan için asgari ücret 2,020 TL üzerinden hesaplanmaktadır. Haliyle yukarıda paylaşılan hesaplama ile aynı şekilde kredi çekilebilir. Yani aylık taksit miktarı 1,010 TL’yi geçmeyecek şekilde bankalar tüketicilere kredi vermektedir. Aylık net geliri 2’ye böldüğünüz zaman ödeyebileceğiniz en yüksek kredi taksit tutarını hesaplayabilirsiniz.

Asgari Ücretle Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim?

Asgari ücretle çalışan bir tüketicinin yüksek kredi notuna sahip olması, kredi miktarında önemli rol oynamaktadır. Bununla beraber minimum 100 bin TL’ye kadar 120 ay vadede konut kredisi kullanılabilir.

Günümüzde çalışmayan bireyler de kredi alabilmektedir. Ancak konut kredisi kullanmak adına ipotek şartının olduğu unutulmamalıdır. İhtiyaç kredilerinde ise yine ipotek ve kefil şartı aranacaktır. Bankalara ne kadar kredi çekebilirim sorusuyla ilgili araştırma yapmaya gittiğiniz zaman önce aylık gelirinize bakılır. Daha sonra kredi puanınız kontrol edilir ve ne kadar kredi alabileceğiniz sizlerle paylaşılır. Eğer uygun kredi notuna sahipseniz ve gelirinizi belgeleyebilirseniz herhangi bir sorun yaşamadan kredi alabilirsiniz. Bu süreçte faiz ve vade oranlarına dikkat edilmeli ve düşük faizli krediler tercih edilmelidir. Özellikle de belirli kampanyalar dahilinde kredi veren bankalarla iletişim kurmak çok daha mantıklıdır.