Tapu Harcı Hesaplama 2020

Tapu masrafları, satışı yapılan arsa, konut, tarla ve iş yeri gibi gayrimenkullerin, tapuda beyan edilmiş olan satış bedelinin yüzde 4’ü şeklinde hesaplanan bir harç bedelidir. Tapu masrafına tapu harcı da denir. 31.03.2019 tarihine kadar %3 oranında olan bu harç hem alıcıdan hem de satıcında eşit olarak alınmaktadır. Yani %3 oranında alınan bir tapu masrafı için taraflardan %1,5 oranında tahsilat yapılır. %4 olduğunda ise satış bedelinin %2’si oranında tahsilat gerçekleşmektedir.

Tapu Harcı Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde pek çok kişi gayrimenkul alım ve satım işlemi gerçekleştirmektedir. Fakat bu işlemlerde birtakım uygulamaların bilinmesi önemlidir. Özellikle de maliyetlerinizi hesaplayarak doğru adımlar atmanız gerekmektedir. Bu konuda öncelikle harç ödemeleri, beyan edilmiş olan satış bedeline göre yapılır. Yani tapu işlemleri esnasında düşük bedeller beyan edilirse, tapu masrafı düşük olacaktır. Daha önceki zamanlarda tapu harcını düşük ödemek isteyen alıcı ve satıcılar, ev veya arsa değerlerini düşük göstererek işlem yapabilmiştir. Bu durum satıcının kâr oranını azaltmakla beraber gelir vergisini daha az ödemesini sağlamıştır.

Ancak bu süreç GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından takip edilmektedir. Bu nedenle alıcı ve satıcılara geriye dönük cezalar kesilebilmektedir. Ayrıca tapu masrafı konusunda buna benzer işlemlere başvuranlar, harçtan yüksek görünen tutarlar sonucunda aradaki beyan farkının yasal faizini sonradan ödeyebilir. Söz konusu cezalar alıcı ve satıcılara %2 oranı üzerinden hesaplanır ve aktarılır.

Tapu masrafları hakkında bilinmesi gereken bir diğer durum, konut alım tarihi üzerinden 5 sene geçmeden konutun satılması ve bu durumda ödenmesi gereken değer artış kazancı vergisidir. Bu süreçte satıcılardan bazıları tapuda beyan edilecek olan satış değerini düşük göstermeye çalışabilmektedir. Sonuç olarak alım ve satım işlemlerinde elde edilen kâr saklanmaya çalışılmaktadır. Fakat bu durumun tespiti sonrasında da yanlış beyan nedeniyle ceza işlemleri uygulanmaktadır.

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı hesaplama işlemi aynı günümüzdeki tüm gayrimenkuller için geçerlidir. Tapuya beyan edilmiş olan satış bedelinden satıcı %2, alıcı da %2 oranında toplamda %4’lük bir tapu masrafı ödenmektedir. Öte yandan emlak vergisinden muaf olan kişiler de belirtilmiştir. Dul ve yetimler başta olmak üzere, ev hanımları, emekliler, şehit yakınları, gaziler ve işsizler emlak vergisinden muaf tutulmaktadır.

Tapu harcı hesaplama konusunda bir örnek verecek olursak, 300 bin TL değerindeki herhangi bir gayrimenkul için alıcının ve satıcının ödeyeceği bedeller 4500’er TL olacaktır. 200 bin TL’de 3000’er TL, 100 bin TL’de ise 1500’er Tl’lik tapu masrafı ödenmek durumundadır.